Ksiądz Banaszak Wacław (1936-1992)

29 Paź 2016
2163 razy

banaszakwacławBANASZAK Wacław (1936-1992), ksiądz katolicki, proboszcz parafii pod wezwaniem Znalezienia Świętego Krzyża w Bieganowie i parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Zielińcu. Ur. 23.05.1936 roku w Wierzchucinie Królewskim (powiat bydgoski). Święcenia kapłańskie otrzymał 3 czerwca 1968 roku. W czasie pracy jako wikariusz posługiwał m. in. w Inowrocławiu oraz od 1974 roku w parafii pod wezwaniem Św. Jakuba Większego w Barcinie. W 1980 roku został mianowany proboszczem parafii w Bieganowie i Zielińcu. W czasie jego posługi w nocy z 1/2 stycznia 1982 roku spłonął w Bieganowie zabytkowy kościół. Działając w porozumieniu z władzami miejscowego Kombinatu, ks. Banaszak szybko zorganizował nowe tymczasowe miejsce kultu, na które zaadaptowano wiejską świetlicę oraz przystąpił do natychmiastowej odbudowy spalonej świątyni. Dzięki wydatnej pomocy władz Kombinatu oraz ofiarności lokalnej społeczności już 21 kwietnia 1982 roku prymas Polski, kard. Józef Glemp odprawił pierwszą mszę w nowo odbudowanych murach bieganowskiej świątyni, podczas której nastąpiło poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego. Odbudowę ostatecznie zakończono 17 lipca 1982 roku. Zmarł 28 sierpnia 1992 roku i 1 września został pochowany na cmentarzu parafialnym w Bieganowie.

Marek Błaszczyk

(1 głos)

Oficjalna strona internetowa Sołectwa Bieganowo w gminie Kołaczkowo. Najświeższe informacje o bieżących wydarzeniach i przedsięwzięciach realizowanych  przez sołectwo i skupione wokół niego organizacje.

Najpopularniejsze